Tenisa likmes

Ja jānosauc pasaulē prestižākais sporta veids, tad teniss noteikti būs viens no pirmajiem, kas nāks prātā. Katru dienu dažāda līmeņa turnīros tenisā notiek ļoti daudz spēļu, tāpēc arī tenisa likmes ir iecienītas spēlētāju vidū.

Spēles uzvarētājs

Spēles uzvarētāja prognozēšana tenisā ir vienkārša, jo tajā nav nedz neizšķirta iespēja, nedz papildlaiki un tam līdzīgi spēles pagarinājumi. Tomēr svarīgi ir saprast nianses – parastos turnīros vīriešu un sieviešu tenisā spēle notiek līdz kāda spēlētaja diviem uzvarētiem setiem. Grand Slam turnīros sievietēm tie joprojām ir divi uzvarēti seti, taču vīriem spēle var ievilkties līdz pat pieciem setiem, tas ir, līdz kāda spēlētāja trim uzvarētiem setiem.

Attēlā koeficienti sieviešu tenisa spēlei starp Anastasiju Sevastovu un Anetu Kontaveitu. Kā redzams, šajā situācijā izteikta favorīta nav, tomēr nelielu priekšroku totalizators dod Sevastovai.

Geimu skaits (virs/zem)

Tenisā mačs notiek izspēlēs jeb geimos. Lai uzvarētu setu, spēlētājam tajā jāuzvar seši/septiņi geimi, vai jāizspēlē taibreiks. Maksimālais iespējamais geimu skaits setā ir 12, un totalizatori piedāvā virs/zem tenisa likmes gan setam, gan spēlei kopumā.

Paraugā redzama geimu skaita likmes piedāvājums mačam, kurā totalizatora noteiktā robeža ir 21.5. Virs likme uzvarēs gadījumos, ja aizvadīts, piemēram,  vismaz viens sīvs sets  (6:4; 7:5, 22 geimi) vai spēle nonāk līdz trim setiem. Teiksim, ja gala rezultāts ir 6:4, 6:4 (20 geimi), tad uzvarēs zem likme.

Handikapi (geimi/seti)

Arī tenisā neizbēgt no handikapiem, un šajā gadījumā tie tiek piedāvāti uz setiem vai geimiem. Tenisā tiek izmantoti +/- handikapi, tas ir, – favorītam, + pretiniekam. Lai favorīta handikapa likme uzvarētu, tam jāuzvar ar attiecīgi noteikto pārsvaru. Pretinieka, kurš nav favorīta lomā, likme sekmēsies, ja tas zaudēs ar mazāku deficītu nekā noteiktais, vai uzvarēs maču.

Attēlā redzamajā gadījumā likme uz Novāku Džokoviču būs sekmīga, ja visa spēles laikā viņš būs uzvarējis par vismaz sešiem geimiem vairāk nekā pretinieks (piem., 6:3; 6:3, 12 geimi vs seši geimi). Tikmēr likme uz pretinieku būs sekmīga tad, ja geimu starpība spēles beigās būs mazāka par seši, vai arī viņš uzvar maču. (piem., 6:4;6:4, 12-8=4)

Ar setu handikapiem ir vienkāršāk – izvirzītais handikaps ir 1.5, kas nozīmē, ka favorītam (-) jāgūst stabila uzvara ar 2:0. Tikmēr pretiniekam (+) jāuzvar vismaz vienā setā (1:2), vai visā spēlē. Vīriešu Grand Slam turnīros izvirzītais handikaps būs 2.5.

Precīzs rezultāts

Tenisa likmes uz precīzu rezultātu ir vienkāršākas nekā komandu sporta veidos, jo iespējamie iznākumi ir krietni mazāk. Tātad, parastā spēlē, kurā spēles uzvarētājām jāgūst panākums divos setos, iespējamie rezultāti ir 2:0 vai 2:1 un otrādi. Vīriešu Grand Slam variācijas ir plašākas – 3:0, 3:1, 3:2 un otrādi.

Turnīra uzvarētājs

Gan vīriešu, gan sieviešu tenisā ir dažādu līmeņu turnīri, augstākās klases, protams, ir Grand Slam. Sezonas laikā ir četri Grand Slam – Austrālijā, Anglijā (Vimbldona), Francijā un ASV un tajos piedalās 128 spēlētāji.

Šāda veida tenisa likmes var būt gana ienesīgas, tomēr tās prasa dziļu analīzi, kā arī veiksmi.

Piemērā redzam Vimbldonas Grand Slam pirmo desmit spēlētāju izredzes uzvarēt turnīrā koeficientu izteiksmē.

Šajā gadījumā salīdzinoši pārliecinošs favorīts ir ATP ranga pirmais numurs Novāks Džokovičs (2.55), tikmēr Nikam Kirgiosam (ATP #33) ar koeficientu 26.00 ir desmitās augstākās izredzes uzvarēt turnīru.

Protams, līdzīgi kā citos sporta veidos, arī šajā gadījumā dažādās turnīra stadijās koeficienti var būt atsķirīgi.